Tīršķirnē audzējamās cūku šķirnes, to raksturojums, produktivitāte

Mūsu valstī tīršķirnē audzē un izkopj četru dažādu "mātes" šķirņu vaislas cūkas - Latvijas baltās, Landrases, Igaunijas bekona un Jorkšīras. Kā "tēva" šķirnes tiek audzētas Beļģijas Landrases un Djurokas šķirņu cūkas.

Tīršķirnes Hempšīras, Pjetrenas un to krustojumu, kā arī specializēto (sintētisko) gaļas līniju vaislas kuiļus šķirnes saimniecības un cūku mākslīgās apsēklošanas stacijas ik gadus iepērk no ārvalstīm.

Katra no minētajām cūku šķirnēm raksturojas ar noteiktām selekcijas īpašībām - auglību, sivēnu saglabāšanu, ātraudzību un cūkgaļas kvalitāti.

Vairāku cūku šķirņu audzēšana pielietojot tīraudzēšanas metodi, dod iespēju cūku audzēšanas saimniecībām izraudzīties un izmantot savas saimniecības specializācijai vispiemērotāko šķirņu vaislas cūkas un plānveidīgi veikt dažādu cūku šķirņu krustošanu.

"Mātes" cūku šķirnes

"Mātes" cūku šķirnes raksturojas ar labām reproduktīvajām īpašībām, lielu sivenmāšu auglību, labu pienīgumu un sivēnu saglabāšanu. Ir piemērotas vietējiem apstākļiem un izturīgas pret stresa faktoriem.

"Mātes" šķirņu cūku izmantošanas mērķis ir iegūt no tām daudz ātraudzīgu un veselīgu sivēnu.

"Mātes" cūku šķirnes kalpo kā pamata šķirnes vaislas krustojumsivenmāšu F1 ieguvei.

 

Latvijas baltā cūku šķirne - LB

Latvijas baltā cūku šķirne ir mūsu valsts nacionālā bagātība. Šķirne izveidota ilgstoša selekcijas darba rezultātā, oficiāli atzīta 1967.gadā.

Latvijas baltās šķirnes cūkas raksturojas ar spēcīgu kaulu uzbūvi, izturību un piemērotību vietējiem klimatiskajiem un saimnieciskajiem apstākļiem.

LB šķirnes cūku produktivitāte: 
Vidējā sivenmāšu auglība - 11,5 
Vidējais atšķirto sivēnu skaits metienā - 10,0 
Sivēnu atšķiršanas vecums dienā - 44,4 
Vidējais metiena svars atšķirot, kg - 118,6

Vaislas jauncūku produktivitāte: 
Vidējais diennakts dzīvmasas pieaugums, gramos - 533
Vidējais speķa biezums, mm - no 13,0 - 18,5

 

Landrases cūku šķirne - LL, DL, ZL, VL, SL, AL

Latvijas Landrases šķirņu cūku tipa izveidošanā piedalījušās Zviedrijas, Kanādas, Beļģijas un Vācijas Landrases šķirņu cūkas. Pēdējos gados to uzlabošanai tiek iepirkti Dānijas un Zviedrijas Landrases šķirnes kuiļi.

Līdz šim Landrases cūku šķirne mūsu valstī galvenokārt tika izmantota kā "tēva" šķirne, bet turpmāk lai nodrošinātu efektīvāku selekcijas darbu cūkgaļas kvalitātes uzlabošanā Landrases šķirnes cūkas (izņemot Beļģijas Landrases) ir pieskaitītas pie "mātes" šķirnēm. Landrases šķirnes cūkas ir ar noļukušām ausīm, garu ķermeni, labi attīstītu muguras muskulatūru un liesu gaļu.

Landrases šķirnes cūku produktivitāte (vidējie rādītāji): 
Vidējā sivēnmāšu auglība - 11,1 
Vidējais atšķirto sivēnu skaits metienā - 9,7 
Sivēnu atšķiršanas vecums dienās - 39,5 
Vidējais metiena svars atšķirot, kg - 113,1

Vaislas jauncūku produktivitāte: 
Vidējais diennakts dzīvmasas pieaugums, gramos - 568 
Vidējais speķa biezums, mm - 10,5 (t.sk. Dānijas Landrase)

 

"Tēva" cūku šķirnes

"Tēva" šķirņu dzīvniekiem raksturīgākās saimnieciski derīgās īpašības ir laba gaļas kvalitāte, liels liesās gaļas iznākums, plāna zemādas tauku kārta un vienādi labas ir arī to nobarošanas spējas. "Tēva" šķirņu sivenmātēm ir mazāka auglība, cūkas ir jūtīgākas pret stresa faktoriem un prasīgākas.

"Tēva" šķirņu dzīvniekus - pamatā vaislas kuiļus izmanto divu, trīs un četru šķirņu krustošanā, lai uzlabotu cūkgaļas ražošanas ekonomisko efektivitāti, cūku nobarošanās spējas un cūkgaļas kvalitāti.

Mūsu valstī pielietojot tīraudzēšanas metodi, izkopj un izmanto Beļģijas Landases un Djurokas šķirņu cūkas.

Bez šo minēto vaislas šķirņu kuiļiem, kurus izaudzē Latvijā cūku mākslīgās apsēklošanas punkti un cūkgaļas ražošanas saimniecības iepērk no ārvalstīm tīršķirnes Beļģijas Landrases, Hempšīras, Pjetrenas un specializēto (sintētisko vai terminālo) gaļas līniju vaislas kuiļus. Izmantojot cūku mākslīgās apsēklošanas darba pakalpojumus, ikvienai cūkkopības saimniecībai ir iespēja iegūt dažādu cūku šķirņu krustojumu F1 vaislas cūkas un cūkas nobarošanai.

 

Djurokas cūku šķirne - DJ

Izveidota ASV, to plaši kā tēva šķirni izmanto Eiropā un citās valstīs. Cūkas ir rūsganā krāsā, spēcīgu kaulu būvi, mierīgas, labi piemērojas dažādiem turēšanas apstākļiem.

Djurokas šķirnes cūkām ir liesa, cauraugusi gaļa, ar labām garšas īpašībām. Kautķermeņa svars ir par 4% lielāks, nekā pārējām Latvijā audzētām cūkām. Djurokas šķirnes vaislas kuiļi tiek izmantoti trīs un četršķirņu krustojumu cūku iegūšanai, ar mērķi uzlabot gaļas kvalitāti un cūku nobarošanas īpašības.

Djurokas šķirnes cūku produktivitāte (vidēji): 
Vidējā sivenmāšu auglība - 10,5 
Vidējais atšķirto sivēnu skaits metienā - 9,6
Sivēnu atšķiršanas vecums dienās - 29,0 
Vidējais metiena svars atšķirot, kg - 72,0


 .